Mijn partijen

Kies de partijen die je volgt. Op de beginpagina staan ze dan bovenaan en bij de partijen krijgen ze een merkje.

Je keuze blijft op dit apparaat. Wij zien niet welke partij je kiest.

Partij · 20 zetels

Progressief Nederland (PRO): Stemgedrag

Hoe PRO stemt en moties indient, berekend uit de stemmingen en de moties, zonder AI.

GroenLinks-PvdA heet sinds 9 juni 2026 Progressief Nederland. Meer over de fractiewijziging

Wat valt op bij PRO zelf

De onderwerpen waar PRO duidelijk anders stemt dan PRO gewoonlijk doet: het verschil is minstens 15 procentpunt.
  • Bij Migratie & asiel stemt PRO bij 29 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 50 van de 100.Gebaseerd op 251 moties over dit onderwerp
  • Bij Belastingen & overheidsfinanciën stemt PRO bij 38 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 52 van de 100.Gebaseerd op 230 moties over dit onderwerp
  • Bij Digitalisering & privacy stemt PRO bij 92 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 79 van de 100.Gebaseerd op 100 moties over dit onderwerp
  • Bij Buitenland & ontwikkelingssamenwerking stemt PRO bij 82 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 57 van de 100.Gebaseerd op 462 moties over dit onderwerp

Waar PRO het meest verschilt van de Kamer

De onderwerpen met het grootste verschil tussen PRO en de hele Kamer, bij minstens 15 moties waarover PRO voor of tegen stemde.
  • Bij Buitenland & ontwikkelingssamenwerking stemt PRO bij 82 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 57 van de 100. PRO stemt hier dus vaker voor dan de hele Kamer.Gebaseerd op 462 moties over dit onderwerp
  • Bij Migratie & asiel stemt PRO bij 29 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 50 van de 100. PRO stemt hier dus vaker tegen dan de hele Kamer.Gebaseerd op 251 moties over dit onderwerp
  • Bij Zorg stemt PRO bij 79 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 63 van de 100. PRO stemt hier dus vaker voor dan de hele Kamer.Gebaseerd op 577 moties over dit onderwerp
  • Bij Samenleving & emancipatie stemt PRO bij 68 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 53 van de 100. PRO stemt hier dus vaker voor dan de hele Kamer.Gebaseerd op 109 moties over dit onderwerp
  • Bij Belastingen & overheidsfinanciën stemt PRO bij 38 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 52 van de 100. PRO stemt hier dus vaker tegen dan de hele Kamer.Gebaseerd op 230 moties over dit onderwerp

Zo lees je deze twee lijsten. "Bij 78 van de 100 moties" betekent: van elke 100 moties over dit onderwerp stemt PRO bij 78 voor. "Gewoonlijk" is hoe vaak PRO bij alle onderwerpen samen voor stemt. "De hele Kamer" telt alle partijen mee, naar het aantal zetels. Meer over hoe we rekenen staat bij Hoe werkt deze site.

In het algemeen

Stemt voor
65% van de moties (gemiddelde van alle fracties 64%, op basis van 4.568 stemmingen).
Aangenomen
69% van de zelf ingediende moties waarover is gestemd (423 van 616). Van alle ingediende moties waarover is gestemd: 58%.
Meeste eigen moties over
Klimaat & energie (95 moties, 13%), Zorg (88 moties, 12%) en Onderwijs & wetenschap (67 moties, 9%).
Stemt het vaakst hetzelfde als
Volt (89%), PvdD (87%) en SP (84%).
Stemt het minst vaak hetzelfde als
FVD (38%), Groep Markuszower (39%) en PVV (40%).
Niet deelgenomen
Geen: de fractie nam deel aan de stemming over alle 4.583 moties met uitslag.
Leden stemden verschillend
Bij geen enkele motie.
Nipte stemmingen
Had bij 106 nipte stemmingen de uitslag kunnen omdraaien. Nipt beslist
Ontraden moties
Stemde voor 48% van de moties die het kabinet ontried (802 van 1.670). Kamer tegen kabinet

Wat valt op bij het indienen

Relatief veel of weinig moties over een onderwerp, naast het aandeel van de hele Kamer.
  • Dient relatief veel moties in over Cultuur, media & sport: 2% van de eigen moties (de hele Kamer: 1%).
  • Dient relatief veel moties in over Digitalisering & privacy: 4% van de eigen moties (de hele Kamer: 2%).

Wat niet opvalt

Onderwerpen waar PRO minder dan 5 procentpunt afwijkt van wat PRO gewoonlijk doet.
  • Bij Wonen stemt PRO bij 68 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 66 van de 100.Gebaseerd op 169 moties over dit onderwerp
  • Bij Onderwijs & wetenschap stemt PRO bij 69 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 62 van de 100.Gebaseerd op 270 moties over dit onderwerp
  • Bij Werk, inkomen & pensioen stemt PRO bij 70 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 65 van de 100.Gebaseerd op 279 moties over dit onderwerp
  • Bij Economie & ondernemen stemt PRO bij 61 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 63 van de 100.Gebaseerd op 160 moties over dit onderwerp
  • Bij Klimaat & energie stemt PRO bij 63 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 58 van de 100.Gebaseerd op 426 moties over dit onderwerp
  • Bij Justitie & veiligheid stemt PRO bij 62 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 64 van de 100.Gebaseerd op 382 moties over dit onderwerp
  • Bij Defensie stemt PRO bij 69 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 61 van de 100.Gebaseerd op 236 moties over dit onderwerp
  • Bij Samenleving & emancipatie stemt PRO bij 68 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 65 van de 100. De hele Kamer: 53 van de 100.Gebaseerd op 109 moties over dit onderwerp

Bij 6 onderwerpen ligt het verschil tussen de drempels. Daar doen we geen uitspraak; de cijfers staan in de tabel hieronder.

Te weinig moties

  • Overig: te weinig moties om iets te zeggen (2 moties waarop PRO voor of tegen stemde).

% voor per onderwerp

Aandeel moties met uitslag waarvoor PRO stemde, met wat PRO gewoonlijk doet als streep
  • Gewoonlijk 65%
Wonen68%169 stemmingen
Zorg79%577 stemmingen
Onderwijs & wetenschap69%270 stemmingen
Werk, inkomen & pensioen70%279 stemmingen
Economie & ondernemen61%160 stemmingen
Klimaat & energie63%426 stemmingen
Landbouw, natuur & stikstof50%315 stemmingen
Verkeer, vervoer & water74%278 stemmingen
Migratie & asiel29%251 stemmingen
Justitie & veiligheid62%382 stemmingen
Defensie69%236 stemmingen
Europa58%144 stemmingen
Democratie & bestuur55%134 stemmingen
Digitalisering & privacy92%100 stemmingen
Samenleving & emancipatie68%109 stemmingen
Cultuur, media & sport70%44 stemmingen
Cijfers als tabel
OnderwerpVóórStemmingen% voorGewoonlijk
Wonen11516968%65%
Zorg45757779%65%
Onderwijs & wetenschap18627069%65%
Werk, inkomen & pensioen19527970%65%
Economie & ondernemen9716061%65%
Belastingen & overheidsfinanciën8823038%65%
Klimaat & energie26942663%65%
Landbouw, natuur & stikstof15931550%65%
Verkeer, vervoer & water20627874%65%
Migratie & asiel7325129%65%
Justitie & veiligheid23838262%65%
Defensie16423669%65%
Buitenland & ontwikkelingssamenwerking37746282%65%
Europa8314458%65%
Democratie & bestuur7413455%65%
Digitalisering & privacy9210092%65%
Samenleving & emancipatie7410968%65%
Cultuur, media & sport314470%65%

Onderwerpen met minder dan 15 stemmingen staan alleen in de tabel.

Per onderwerp

Stemmingen: moties met uitslag waarop PRO voor of tegen stemde. Verschillen in procentpunten. Meest en minst gelijk: alleen fracties met minstens 15 gezamenlijke stemmingen in het onderwerp.

Schuif de tabel opzij voor alle kolommen.

Stemgedrag per onderwerp
OnderwerpStemmingen% voorGewoonlijkDe hele KamerVerschil met gewoonlijkOpvallendMeest gelijkMinst gelijkEigen moties
Wonen16968%65%66%+3neeSP 88%FVD 37%22
Zorg57779%65%63%+14neeSP 89%JA21 58%88
Onderwijs & wetenschap27069%65%62%+4neeVolt 94%Groep Markuszower 33%67
Werk, inkomen & pensioen27970%65%65%+5neePvdD 92%JA21 39%64
Economie & ondernemen16061%65%63%−5neeVolt 85%FVD 31%28
Belastingen & overheidsfinanciën23038%65%52%−27ja (stemmen)PvdD 88%Groep Markuszower 23%28
Klimaat & energie42663%65%58%−2neeSP 88%FVD 21%95
Landbouw, natuur & stikstof31550%65%57%−15neeVolt 90%FVD 20%26
Verkeer, vervoer & water27874%65%64%+9neeVolt 92%FVD 42%47
Migratie & asiel25129%65%50%−36ja (stemmen)Volt 94%FVD, PVV 14%23
Justitie & veiligheid38262%65%64%−3neeVolt 92%PVV 35%45
Defensie23669%65%61%+4neeVolt 94%FVD 50%25
Buitenland & ontwikkelingssamenwerking46282%65%57%+16ja (stemmen)Volt 96%Groep Markuszower 20%62
Europa14458%65%55%−8neeVolt 91%FVD 14%19
Democratie & bestuur13455%65%58%−10neeVolt 90%PVV 43%18
Digitalisering & privacy10092%65%79%+27ja (stemmen, indienen)Volt 97%JA21 54%31
Samenleving & emancipatie10968%65%53%+3neeVolt 96%Groep Markuszower 25%13
Cultuur, media & sport4470%65%59%+5ja (indienen)Volt 95%Groep Markuszower, PVV 50%16
Overig2100%65%84%+35te weinig (minder dan 15 stemmingen)––0

Opvallend of niet wordt bepaald met onafgeronde cijfers; daardoor kan een afgerond verschil van 5 toch onder 'niet opvallend' vallen.

Verder