Mijn partijen

Kies de partijen die je volgt. Op de beginpagina staan ze dan bovenaan en bij de partijen krijgen ze een merkje.

Je keuze blijft op dit apparaat. Wij zien niet welke partij je kiest.

Partij · 26 zetels

Democraten 66 (D66): Stemgedrag

Hoe D66 stemt en moties indient, berekend uit de stemmingen en de moties, zonder AI.

Wat valt op bij D66 zelf

De onderwerpen waar D66 duidelijk anders stemt dan D66 gewoonlijk doet: het verschil is minstens 15 procentpunt.
  • Bij Digitalisering & privacy stemt D66 bij 82 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 79 van de 100.Gebaseerd op 100 moties over dit onderwerp
  • Bij Migratie & asiel stemt D66 bij 34 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 50 van de 100.Gebaseerd op 251 moties over dit onderwerp
  • Bij Buitenland & ontwikkelingssamenwerking stemt D66 bij 73 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 57 van de 100.Gebaseerd op 462 moties over dit onderwerp
  • Bij Belastingen & overheidsfinanciën stemt D66 bij 40 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 52 van de 100.Gebaseerd op 230 moties over dit onderwerp

Waar D66 het meest verschilt van de Kamer

De onderwerpen met het grootste verschil tussen D66 en de hele Kamer, bij minstens 15 moties waarover D66 voor of tegen stemde.
  • Bij Zorg stemt D66 bij 47 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 63 van de 100. D66 stemt hier dus vaker tegen dan de hele Kamer.Gebaseerd op 577 moties over dit onderwerp
  • Bij Migratie & asiel stemt D66 bij 34 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 50 van de 100. D66 stemt hier dus vaker tegen dan de hele Kamer.Gebaseerd op 251 moties over dit onderwerp
  • Bij Buitenland & ontwikkelingssamenwerking stemt D66 bij 73 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 57 van de 100. D66 stemt hier dus vaker voor dan de hele Kamer.Gebaseerd op 462 moties over dit onderwerp
  • Bij Belastingen & overheidsfinanciën stemt D66 bij 40 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 52 van de 100. D66 stemt hier dus vaker tegen dan de hele Kamer.Gebaseerd op 230 moties over dit onderwerp
  • Bij Justitie & veiligheid stemt D66 bij 55 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 64 van de 100. D66 stemt hier dus vaker tegen dan de hele Kamer.Gebaseerd op 382 moties over dit onderwerp

Zo lees je deze twee lijsten. "Bij 78 van de 100 moties" betekent: van elke 100 moties over dit onderwerp stemt D66 bij 78 voor. "Gewoonlijk" is hoe vaak D66 bij alle onderwerpen samen voor stemt. "De hele Kamer" telt alle partijen mee, naar het aantal zetels. Meer over hoe we rekenen staat bij Hoe werkt deze site.

In het algemeen

Stemt voor
56% van de moties (gemiddelde van alle fracties 64%, op basis van 4.568 stemmingen).
Aangenomen
97% van de zelf ingediende moties waarover is gestemd (320 van 330). Van alle ingediende moties waarover is gestemd: 58%.
Meeste eigen moties over
Klimaat & energie (44 moties, 12%), Zorg (41 moties, 12%) en Onderwijs & wetenschap (33 moties, 9%).
Stemt het vaakst hetzelfde als
CDA (89%), VVD (84%) en Volt (80%).
Stemt het minst vaak hetzelfde als
FVD (42%), PVV (42%) en Groep Markuszower (48%).
Niet deelgenomen
Geen: de fractie nam deel aan de stemming over alle 4.583 moties met uitslag.
Leden stemden verschillend
Bij geen enkele motie.
Nipte stemmingen
Had bij 115 nipte stemmingen de uitslag kunnen omdraaien. Nipt beslist
Ontraden moties
Stemde voor 13% van de moties die het kabinet ontried (217 van 1.670). Kamer tegen kabinet

Wat valt op bij het indienen

Relatief veel of weinig moties over een onderwerp, naast het aandeel van de hele Kamer.

Bij geen enkel onderwerp wijkt het aandeel eigen moties af volgens de drempels.

Wat niet opvalt

Onderwerpen waar D66 minder dan 5 procentpunt afwijkt van wat D66 gewoonlijk doet.
  • Bij Wonen stemt D66 bij 59 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 66 van de 100.Gebaseerd op 169 moties over dit onderwerp
  • Bij Onderwijs & wetenschap stemt D66 bij 58 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 62 van de 100.Gebaseerd op 270 moties over dit onderwerp
  • Bij Werk, inkomen & pensioen stemt D66 bij 60 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 65 van de 100.Gebaseerd op 279 moties over dit onderwerp
  • Bij Klimaat & energie stemt D66 bij 60 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 58 van de 100.Gebaseerd op 426 moties over dit onderwerp
  • Bij Landbouw, natuur & stikstof stemt D66 bij 54 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 57 van de 100.Gebaseerd op 315 moties over dit onderwerp
  • Bij Verkeer, vervoer & water stemt D66 bij 57 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 64 van de 100.Gebaseerd op 278 moties over dit onderwerp
  • Bij Justitie & veiligheid stemt D66 bij 55 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 64 van de 100.Gebaseerd op 382 moties over dit onderwerp
  • Bij Defensie stemt D66 bij 57 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 61 van de 100.Gebaseerd op 236 moties over dit onderwerp
  • Bij Europa stemt D66 bij 55 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 55 van de 100.Gebaseerd op 144 moties over dit onderwerp
  • Bij Democratie & bestuur stemt D66 bij 51 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 58 van de 100.Gebaseerd op 134 moties over dit onderwerp
  • Bij Samenleving & emancipatie stemt D66 bij 60 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 53 van de 100.Gebaseerd op 109 moties over dit onderwerp
  • Bij Cultuur, media & sport stemt D66 bij 52 van de 100 moties voor. Gewoonlijk is dat 56 van de 100. De hele Kamer: 59 van de 100.Gebaseerd op 44 moties over dit onderwerp

Bij 2 onderwerpen ligt het verschil tussen de drempels. Daar doen we geen uitspraak; de cijfers staan in de tabel hieronder.

Te weinig moties

  • Overig: te weinig moties om iets te zeggen (2 moties waarop D66 voor of tegen stemde).

% voor per onderwerp

Aandeel moties met uitslag waarvoor D66 stemde, met wat D66 gewoonlijk doet als streep
  • Gewoonlijk 56%
Wonen59%169 stemmingen
Zorg47%577 stemmingen
Onderwijs & wetenschap58%270 stemmingen
Werk, inkomen & pensioen60%279 stemmingen
Economie & ondernemen63%160 stemmingen
Klimaat & energie60%426 stemmingen
Landbouw, natuur & stikstof54%315 stemmingen
Verkeer, vervoer & water57%278 stemmingen
Migratie & asiel34%251 stemmingen
Justitie & veiligheid55%382 stemmingen
Defensie57%236 stemmingen
Europa55%144 stemmingen
Democratie & bestuur51%134 stemmingen
Digitalisering & privacy82%100 stemmingen
Samenleving & emancipatie60%109 stemmingen
Cultuur, media & sport52%44 stemmingen
Cijfers als tabel
OnderwerpVóórStemmingen% voorGewoonlijk
Wonen9916959%56%
Zorg27057747%56%
Onderwijs & wetenschap15727058%56%
Werk, inkomen & pensioen16727960%56%
Economie & ondernemen10016063%56%
Belastingen & overheidsfinanciën9323040%56%
Klimaat & energie25442660%56%
Landbouw, natuur & stikstof17031554%56%
Verkeer, vervoer & water15827857%56%
Migratie & asiel8525134%56%
Justitie & veiligheid20938255%56%
Defensie13423657%56%
Buitenland & ontwikkelingssamenwerking33746273%56%
Europa7914455%56%
Democratie & bestuur6913451%56%
Digitalisering & privacy8210082%56%
Samenleving & emancipatie6510960%56%
Cultuur, media & sport234452%56%

Onderwerpen met minder dan 15 stemmingen staan alleen in de tabel.

Per onderwerp

Stemmingen: moties met uitslag waarop D66 voor of tegen stemde. Verschillen in procentpunten. Meest en minst gelijk: alleen fracties met minstens 15 gezamenlijke stemmingen in het onderwerp.

Schuif de tabel opzij voor alle kolommen.

Stemgedrag per onderwerp
OnderwerpStemmingen% voorGewoonlijkDe hele KamerVerschil met gewoonlijkOpvallendMeest gelijkMinst gelijkEigen moties
Wonen16959%56%66%+3neeCDA 95%PvdD 51%14
Zorg57747%56%63%−9neeVVD 95%PVV 44%41
Onderwijs & wetenschap27058%56%62%+2neeCDA 90%FVD 45%33
Werk, inkomen & pensioen27960%56%65%+4neeCDA 94%FVD 49%20
Economie & ondernemen16063%56%63%+7neeCDA 92%FVD, PVV 49%5
Belastingen & overheidsfinanciën23040%56%52%−15ja (stemmen)CDA 91%PVV 33%8
Klimaat & energie42660%56%58%+4neeCDA 88%FVD 38%44
Landbouw, natuur & stikstof31554%56%57%−2neeCDA 86%FVD 34%22
Verkeer, vervoer & water27857%56%64%+1neeCDA 92%FVD 45%21
Migratie & asiel25134%56%50%−22ja (stemmen)CDA 86%PVV 25%8
Justitie & veiligheid38255%56%64%−1neeCDA 87%PVV 37%26
Defensie23657%56%61%+1neeCDA 92%FVD 48%26
Buitenland & ontwikkelingssamenwerking46273%56%57%+17ja (stemmen)Volt 86%PVV 30%31
Europa14455%56%55%−1neeCDA 86%FVD 25%19
Democratie & bestuur13451%56%58%−4neeCDA 90%FVD 39%11
Digitalisering & privacy10082%56%79%+26ja (stemmen)VVD 94%PVV 61%13
Samenleving & emancipatie10960%56%53%+4neePRO 88%FVD 31%10
Cultuur, media & sport4452%56%59%−4neeCDA 93%Lid Keijzer 45%1
Overig2100%56%84%+44te weinig (minder dan 15 stemmingen)––0

Opvallend of niet wordt bepaald met onafgeronde cijfers; daardoor kan een afgerond verschil van 5 toch onder 'niet opvallend' vallen.

Verder